ETKİNLİKLER

Ocak 2008

Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıma tartışması yeniden başladı. Ataşehir’de kurulacağı söylenen finans merkezi için hazırlanan imar planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisince onaylandı.

Nisan 2008

Emlak Konut GYO’nun Ataşehir’deki konut ve ticari imarlı arsa ihalesinde en yüksek teklifi, 338 milyon YTL ile Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi verdi.

Ocak 2009

Ümraniye Belediyesi meclisinin aldığı ve Kadıköy Belediyesi’ne bildirmediği bir karar ile finans merkezi yapılacak alan Ümraniye sınırlarına katıldı.

Ocak 2011

Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın Ataşehir’deki Emlak GYO’nun arazisine kurulacak merkeze taşınacağı kesinleşti.

Mart 2012

Ataşehir’de Finans Merkezi’inin yapılacağı arazi Ataşehir Belediyesi sınırlarının dışına çıkarılıp Ümraniye’ye bağlandı.

Eylül 2013

İstanbul Finans Merkezi’nin inşaatı için geri sayım başladı. 

Eylül 2014

TOKİ, İstanbul Finans Merkezi’nde inşa ettireceği Sermaye Piyasası Kurulu hizmet binası işini ihaleye çıkardı. Finans Merkezi SPK hizmet binası ihalesi 14 Ekim 2014 Salı günü yapılacak.

Haziran 2015

İstanbul Finans Merkezi dahilinde bulunan 3391 numaralı adanın güney bölgesinde yer alan bir kısım alanın “Park Alanı ve Resmi Kurum Alanı”na dönüştürülmesini kapsayan “Uygulama İmar Planı Değişikliği” Çevre ve Şehircilik Bakanlık tarafından askıya çıkarıldı.

Mart 2016

Avan projeleri tamamlanan projede Merkez Bankası’nın yanı sıra Ziraat, Halk, Vakıflar bankaları ile BDDK ve SPK gibi kamu kurumları için inşa edilecek binalara ilk kazmanın nisanda vurulacağı öğrenildi.

Mart 2018

İstanbul’a taşınması gündemde olan Merkez Bankası’nın Ümraniye’de yapımı süren Uluslararası Finans Merkezi’nde inşa edilecek binası için 13 Mart’ta danışmanlık ihalesi düzenlenecek.

Eylül 2018

Gyoder Başkanı Feyzullah Yetgin İstanbul Finans Merkezi’nin 2020’de biteceğini belirtti.

Eylül 2019

Türkiye Varlık Fonu, İstanbul Finans Merkezi’nin yapımını üstlenen Ağaoğlu, YDA ve İntaş şirketlerine yaptıkları tüm işlerin paralarını ödeyerek devreden çıkardı. Ağaoğlu ve diğer inşaat şirketlerinin zararını karşılamak üzere devreye sokulan Türkiye Varlık Fonu bu üç şirkete 1.6 milyar liralık ödeme yaptı.

Ekim 2019

İstanbul Finans Merkezi projesi yarım kalan inşaatıyla beraber Cumhurbaşkanlığına devredildi. Proje için Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi altında İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanlığı kuruldu.

Şubat 2022

İstanbul Finans Merkezi Projesi tamamlandı.