İstanbul Finans Merkezi Olur

İstanbul Finans Merkezi Olur

 

Dünyaca ünlü finans profesörü Nouriel Roubini İstanbul’un finans, kültür, sanat şehri olacağını ve ilerleyen dönemlerde ekonomide anahtar rol oynayacağını söyledi

Dünyanın 100 önemli global düşünürü arasında dördüncü sırada yer alan İstanbul doğumlu Finans Profesörü Dr. Nouriel Roubini Türkiye’ye övgüler yağdırdı. Konuşmasında özellikle İstanbul’a vurgu yapan Roubini, “İstanbul küresel ekonomide anahtar rol oynayacak. Bu ülke ve bu şehir küresel ekonomi için ilerleyen dönemlerde ciddi bir rol oynayacak. İstanbul finans, ticaret ve bir liman şehri olmasının ötesinde sanat, kültür ve tarih şehri haline de geldi” diye konuştu. Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ konferansında konuşan Roubini, 2008’de ABD’de başlayan global ekonomik krizden sonra özellikle 2009 yılında Türkiye’nin kendini ciddi anlamda toparlamaya başladığını, yapısal reformlar, yeni finansal politikalar ile Türkiye’nin çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğini dile getirdi. İstikrarlı bir demokrasinin de Türkiye’de sürdüğünü ifade eden Roubini, böyle devam ederse seçimde sonuç ne olursa olsun Türkiye’nin ekonomik büyümesinin uzun vadede de devam edeceğini belirtti. Türkiye’nin en büyük risklerinin başında cari açık ve aşırı kredi kullanımı olduğuna dikkat çeken Roubini, bu noktada ekonominin büyümesinde kilit rol oynayan KOBİ’lerin hızla büyüyüp uluslararası rakipleriyle rekabet edebilir hale gelmesinin çok olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Roubini, KOBİ’lerin büyümesiyle istihdamın da artacağına, pastadan herkesin yararlanacağına işaret etti.

 

Türk Ticaret Kanunu küçük üreticiyi koruyacak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye için planladıkları mikro ölçekli reform sürecini başarıyla tamamladıkları zaman, 2023 hedeflerine kolaylıkla ulaşacaklarına inandığını belirterek, “Sanayiyi tarımdan ayrı görmeyeceğiz, üretimi ticaretten bağımsız düşünmeyeceğiz, en büyük işletmeye hangi önemi veriyorsak, en küçük işletmeye de aynı önemi, aynı değeri vereceğiz” dedi. Alışveriş merkezleri ile ilgili yasa tasarısını Başbakanlığa sevk ettiklerini dile getiren Ergün, “Önümüzdeki yasama döneminde, bu yasa tasarısının da ilgili herkesin yararına olacak şekilde yasalaşacağını umuyoruz” dedi. Ergün, Türk Ticaret Kanunu’nun ise küçük üreticilerin maruz kalabilecekleri haksız rekabet şartlarını önlemek amacıyla düzenlendiğini söyledi.

 

‘Avrupa Birliği büyük hata yaptı’

Avrupa Birliği’ni de (AB) Türkiye’yi tam üye olarak almaması ile ilgili eleştiren Roubini, “AB aslında büyük bir hata yaptı. Türkiye Müslüman ülkeler içinde nasıl istikrarlı ve başarılı ekonomi olunacağının bir örneği. Demokrasi için bir rol model” dedi. Bugün dilden düşmeyen Çin’in yeterli tüketim olmadığı için ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacağını vurgulayan Roubini, “Çin’e karşı üretimi kadar tüketimi de yüksek olan Türkiye, Endonezya gibi pazarlarda daha dengeli bir büyüme göreceğiz” dedi.

 

Pınar ÇELİK / Sabah Gazetesi